O Marii Lubomirskiej

Data: 13.05.2024 r., godz. 08.56    Liczba odwiedzających: 233
Za nami spotkanie poświęcone księżnej Marii Lubomirskiej - małżonki Zdzisława.

Spotkanie pod hasłem “Maria Lubomirska w słowach i obrazach” poświęcone było księżnej Marii Lubomirskiej z domu Branickiej, małżonki Zdzisława Lubomirskiego, matki trojga dzieci: Julii Marii, Jerzego Aleksandra i Doroty. Właścicieli majątku w Małej Wsi.


W piątek, 10 maja 2024 roku o godzinie 18:00 z inicjatywy belskiej biblioteki odbyło się spotkanie z praprawnukami Marii Zdzisławowej Lubomirskiej. Byli to Julia Kotomska oraz Jerzy Morawski.


Wśród zaproszonych gości znaleźli się: Przewodniczący Rady Gminy – Zbigniew Byrski, Sekretarz Gminy – Renata Ostatek, Dyrektor GZOPO – Maria Walewska-Żółcik, dyrektorzy szkół oraz mieszkańcy gminy.


Zaproszeni goście, prawnukowie Marii Lubomirskiej pięknie opowiadali o swoich antenatach, przybliżając zgromadzonym historię dawnych lat. Rozbudzili w słuchaczach chęć poznania nie tylko bogatego życiorysu samej księżnej Marii Lubomirskiej ale także jej rodziny. Z głębi sali padło wiele pytań. Po spotkaniu zwartą grupą udaliśmy się na teren przykościelny, gdzie znajduje się grób rodzinny Lubomirskich. Tam też spoczywa księżna Maria Lubomirska. Ksiądz Jarosław Siuchta proboszcz belskiej parafii wyszedł nam na spotkanie i dołączył do nas aby wspólnie zapalić znicz oddając hołd kobiecie, która dzięki swoim pamiętnikom i pracom fotograficznym wpisała się w krąg twórczych kobiet początku XX wieku.


Dyrektor GBP w Belsku Dużym dziękuje Państwu za  liczne przybycie i aktywny udział w spotkaniu. Dziękuje również Julii Kotomskiej i Jerzemu Morawskiemu za przyjęcie zaproszenia i piękną prelekcję. 


Tekst: Izabela Majchrowska/własny