Dzień Centralny Obserwatorium Geofizycznego w Belsku Dużym

Data: 01.10.2024 r., godz. 09.24    Liczba odwiedzających: 149
Sekretarz Gminy - Renata Ostatek wzięła udział w Dniu Centralnym Obserwatorium Geofizycznego Polskiej Akademii Nauk.

Przedstawiciel Gminy Belsk Duży - Sekretarz Renata Ostatek uczestniczyła w obchodach Dnia Centralnego Instytutu Geofizyki w Belsku Dużym oraz otwarciu wystawy plenerowej - Ścieżka Czasu.


Jak czytamy na stronie Obserwatorium Geofizyczne Instytutu Geofizyki PAN w Belsku Dużym rozpoczęło swoją oficjalną działalność w roku 1965. Obserwatorium to kontynuuje pracę obserwatorium w Świdrze, które działało od 1920 roku. Silny wzrost sztucznych zakłóceń, głównie magnetycznych, pochodzących od zelektryfikowanych linii kolejowych aglomeracji warszawskiej, spowodował konieczność przeniesienia obserwacji geomagnetycznych ze Świdra w inne miejsce, niezbyt odległe od Warszawy, a jednocześnie o małym poziomie sztucznych zakłóceń.


Tego dnia wszystkich zebranych przywitał prof. dr hab. Paweł Rowiński - Dyrektor Instytutu Geofizyki Polskiej Akademii Nauk oraz  mgr inż. Radosław Kiraga - Kierownik Obserwatorium w Belsku Dużym. Chwilę później przedstawił po krótce historię Instytutu Geofizyki.


O tym, czym zajmuje się Instytut Geofizyki PAN w Belsku Dużym mówili jego pracownicy. O promieniowaniu słonecznym oraz jego pomiarach wspomniała dr Izabela Pawlak z Zakładu Fizyki Atmosfery. Prezentację na temat obserwacji ziemskiego pola magnetycznego przedstawił natomiast dr Jan Reda z Laboratorium Geoeletromagnetyzmu. Zebrani dowiedzieli się także o sejsmologii (dr Grzegorz Lizurek - Zakład Sejsmologii). Serię wykładów zakończyła prof. dr hab. inż. Monika A. Kusiak z Laboratorium GeoBeLa (Zakładu Badań Polarnych i Morskich), która była także pomysłodawcą Ścieżka Czasu - wystawy plenerowej. Wszyscy podkreślali, że belskie obserwatorium jest bardzo ważnym miejscem.


Po wykładach nastąpiło uroczyste otworzenie Ścieżki Czasu. Dokonali tego: prof. dr hab. Paweł Rowiński - Dyrektor Instytutu Geofizyki Polskiej Akademii Nauk oraz pomysłodawczyni prof. dr hab. inż. Monika A. Kusiak z Laboratorium GeoBeLa (Zakładu Badań Polarnych i Morskich).


Urząd Gminy w Belsku Dużym